Zamýšlenou vládní čtvrť, jejíž vybudování prosazuje premiér Andrej Babiš v pražských Letňanech, zatím namísto úředníků ovládla řepka olejka (viz fotografie). Samotný projekt nového „vládního městečka“ pro 10 tisíc ministerských úředníků, jehož součástí měla být z popudu města Prahy i nová nemocnice a rezidenční objekty, se zatím ocitl u ledu.

Vývoj projektu vládní čtvrti v Letňanech, pro kterou zavedl kníže Schwarzenberg trefné označení „Andrejgrad“, zatím nemá jasnější obrysy. Jak premiér Babiš, tak město Praha v čele s primátorem Hřibem zatím jen prezentovali své představy a plány, aniž by bylo zřejmé, zda existuje reálná možnost dohody obou stran.

Je velmi symptomatické, jak dokazují fotografie, že namísto nových domů či dokonce nemocnice vévodí letňanským pozemkům řepka olejka, tedy symbol bohatství a dotačních biolihových zdrojů někdejšího agrochemického impéria předsedy vlády.

Pražané tak na místě, kde už několik let mohlo být něco občansky užitečného (kupříkladu i ona nemocnice), budou i nadále nuceni snášet negativní důsledky průmyslového pěstování řepky olejky.

Tuto průmyslovou plodinu dotovaní zemědělci nestydatě sázejí, kde se jim zachce – klidně pár metrů od osídlení. Bez ohledu na obyvatelstvo a bez ohledu na negativní důsledky.

Sledují přitom, bez ohledu na krajinu a bez ohledu na obyvatelstvo, jediný cíl: finanční zisk generovaný nikoliv snad díky dobrému, notabene spotřebitelsky užitečnému produktu či službě, ale pouze a jen díky politickému rozhodnutí úředníků Evropské komise, kteří se rozhodli „řešit problém“ globálního oteplování planety nahrazováním klasických paliv biolihem z nepřirozeně a ekologicky nešetrně pěstovaných plodin, jako je řepka olejka.

Dá se tedy říci, že řepka olejka doposud vítězí nejenom nad obyvatelstvem, nikoliv nad nebohými Pražany, ale v jistém smyslu nakonec i nad Andrejem Babišem. (sfr)

Více o tématu Babišova záměru vybudování vládního městečka v pražských Letňanech čtěte ZDE:

Andrejgard v pražských Letňanech ohrožen. Babiš nepřijal podmínky primátora Hřiba

Babiš si chce v Letňanech postavit Andrejgrad, rýpl si do premiéra kníže Schwarzenberg

Babišova vládní čtvrť v Letňanech bude. Za souhlas chce Praha okruh za 60 mld. a kasárna