Zákaz vozítek segway v Praze bude platit dál. Ústavní soud zamítl stížnost provozovatelů. (Ilustrační foto: Prague on Segway)

Zákaz vozítek segway v části Prahy bude platit dál. Ústavní soud zamítl stížnost Asociace Segway ČR, která bojovala proti omezení, podle kterých omezení elektrických vozítek v pražské památkové rezervaci a dalších místech s vysokou koncentrací pěších porušuje jejich práva. 

Spolu se zamítnutím stížnosti soud odmítl návrh na zrušení části zákona o provozu na pozemních komunikací.

Pražský magistrát zakázal elektrická vozítka v části města v roce 2016. Argumentoval tehdy hlavně ochranou bezpečnosti a zdraví chodců, kterým hrozila se segwayi kolize.

Regulaci potvrdily i správní soudy, na které se asociace obrátila v minulosti.

Asociace proto podala ústavní stížnost s tím, že přepravníky nejsou nebezpečné, ke střetům s chodci prý nedochází.

Podle rozhodnutí Ústavního soudu však může být zákaz vjezdu i preventivní bez toho, aniž by existovala nějaká statistika policie nebo stížnosti občanů.

Soud dále uvedl, že důvody ohrožení bezpečnosti chodců není nutné dokládat, protože vycházejí z technických vlastností a parametrů osobních přepravníků.

Provozovatelé půjčoven si už dříve stěžovali na magistrát za „zlovůli“ a „prohibici“. Kromě toho, že omezení prý porušuje základní práva, ještě asociace připojila i návrh na zrušení části zákona o pozemních komunikacích. (pel)