Pyly a alergie nespí ani na podzim. (Ilustrační foto)

Na léto už jen vzpomínáme a brodíme se závějemi spadaného listí. V sychravém podzimním čase není výjimkou rýma, ucpaný nos a kašel. Myslete na to, že se nemusí jednat o první virózy a nachlazení, ale projevy alergie.

Zdánlivě jsou všechny alergeny na půl roku pryč, ale to je omyl. Kromě roztočů a plísní, kterým začíná hlavní sezóna, mohou škodit i ambrózie či pelyněk. Ambrózie vypouští pyl do ovzduší až do pozdního podzimu a ten se přenáší kilometry daleko od svého zdroje. Pyl pelyňku se kříží s ambrózií, ale i tymiánem či kmínem a může vyvolat kříženou alergii. Dopolední procházka pod chladným podzimním sluncem se může změnit ve velmi nepříjemný zážitek, který skončí kašlem, dýchacími obtížemi, v horším případě rozvíjejícím se astmatem.

Alergie se může skrývat za nachlazením
Tři ze čtyř lidí citlivých na jarní pyly zareagují sennou rýmou a dalšími projevy i na ty podzimní. To dobře vědí i na alergologii v Praze, kde v podzimních měsících ošetřují další vlnu klientů. A proto jejich odborníci radí, abyste, pokud to nemáte v anamnéze, svému praktickému lékaři hlásili, že jste alergičtí nebo že máte alergika v rodině. Pokud vás bude lékař léčit na virózu, váš stav se nejenže nezlepší, ale projevy alergie se mohou zhoršovat.

Je třeba odhalit skutečnou příčinu obtíží
Antihistaminika jsou první volbou na zklidnění alergických projevů, zároveň ztlumí alergický zánět. Samozřejmě po prohlídce specialisty alergologa. Volně prodejné léky nejsou řešením. Je třeba odhalit alergen a ten cíleně tlumit.

etopené místnosti: ráj roztočů
Topná sezóna, nejrůznější biologický materiál v peřinách (lupy, částice kůže) jsou ideálním prostředím, ve kterém se množí roztoči. Jediným řešením je zvýšená hygiena, udržování teploty v bytě na příjemných 20 stupních Celsia, časté větrání. Podobně na naše zdraví působí plísně, kterým vyhovuje podzimní vlhko. Ucpaný nos, rýma, obtíže s dýcháním. Bojovat lze zvýšenými dávkami vitaminů, posilováním imunity sportem, otužováním, zdravou stravou, spánkem tak, aby se snížilo riziko propuknutí alergické reakce. Využívejte volný čas k pobytu na čerstvém vzduchu, opusťte prašné prostory, vyhýbejte se kuřákům obloukem a respirátory v místech s vysokou koncentrací lidí, na které jsme si už zvykli, nejsou úplně mimo. Mohou ochránit před nejsilnějším nárazem zplodin ve vzduchu v době inverzí, kdy se aktivně topí a výfukové plyny aut nám dráždí sliznice. (kom)