Stát slibuje uhradit restauratérům plné mzdy i nájmy kvůli zavřeným provozům. Náhrady prý nepokryjí ani polovinu obratu, tvrdí Svaz obchodu a cestovního ruchu. (Ilustrační foto)

Babišova vláda slíbila provozům, které od pátku 18. prosince musí už po několikáté letos zavřít kvůli pandemie koronaviru, uhradit kompenzace v celkové výši 10 miliard korun. Náhrady však pokryjí restauratérům zhruba 30 až 40 procent obratu. Uvedl to prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza. Za selhání pak považuje opomenutí náhrad pro dodavatele do gastronomie.

„100 % nájmu na tři měsíce, 100 % mezd a odvodů, speciální kompenzace za pokoje pro ubytovací zařízení a gastro bonus pro všechny majitele restaurací ve vazbě na počet zaměstnanců. Právě jsme na vládě schválili 10 mld. Kč podpory pro dotčené obory. Jsme v tom s vámi,“ napsal ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (ANO) na Twitter.

Kabinet odsouhlasil prodloužení programu Covid-Ubytování. Podnikatelé z oblasti hotelnictví a dalších ubytovacích služeb budou moci požádat ministerstvo pro místní rozvoj o náhradu části ušlých zisků za období říjen až prosinec.

Za každý den nuceného zavření budou moci žádat za pokoj 100 do 330 korun. Celkem je v programu připraveno 3,5 miliardy korun.

Pokračovat bude i dotační program Covid-Nájemné, kde vláda vyčlenila další 3 miliardy korun. Provozovatelé budou moci žádat o 50 procent z celkového nájemného za období říjen až prosinec.

Nově bude vypsán dotační program Covid-Gastro určený na pomoc sektoru gastronomie. Vláda na něj ze státního rozpočtu vyčlenila celkem 2,5 miliardy korun.

Podpora bude poskytována za období od 14. října 2020 do 31. prosince 2020 s tím, že jsou vyloučeny dny, kdy nebyly gastronomické provozy omezeny vládními opatřeními, tj. 3. až 18. prosince.

Restauratéři budou mít nárok na 400 korun na jednoho zaměstnance nebo spolupracujícího živnostníka na den. Pomoc bude možné kombinovat s dalšími podpůrnými programy.

Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza varoval, že vládní kompenzace pokryjí restauratérům jen 30 až 40 procent obratu.

„S Antivirem a Covid-Nájemným se může český hospodský dostat na kompenzace cca 30 až 40 % obratu. Přijatá podpora sice je výsledkem našeho tlaku, ale je jasné, že to náklady českého hospodského zdaleka nepokryje a bude si muset poradit dvakrát tak lépe než německý hospodský,“ napsal Prouza na Twitteru.

Za fatální selhání vlády pak Prouza považuje, že ze slíbeného kompenzačního programu zcela vypadli dodavatelé do gastronomie.

„Tyto firmy jsou úplně stejně postižené jako vlastní gastronomické provozy, ale vláda se k nim zcela otočila zády,“ doplnil. (pel)