Ve Velké Británii ztratilo práci rekordních 370 tisíc lidí během pouhých 3 měsíců.

Trh práce ve Velké Británii pohasíná. O práci přišlo v zemi během 3 měsíců rekordních 370 tisíc lidí. Míra nezaměstnanosti se zvýšila na 4,9 ze 4,8 procenta v předchozím tříměsíčním období do konce září. Za růstem stojí přípravy britských podniků na konec platnosti státního programu na podporu zaměstnanosti, který ale vláda nakonec prodloužila až do března 2021.

Informoval o tom britský statistický úřad.

„Celkově vidíme pokračování současného trendu v podobě dalšího ochabování trhu práce,“ uvedl ředitel ekonomických statistik britského statistického úřadu Darren Morgan.

Počet zaměstnanců na výplatních páskách byl v listopadu o více než 800 tisíc nižší než v únoru, ukázaly nejnovější měsíční údaje. Více než třetina tohoto poklesu pak tvořil pohostinský sektor.

Britská centrální banka očekává, že svého vrcholu dosáhne míra nezaměstnanosti ve 2. čtvrtletí 2021, kdy by mohla vyskočit až na 8 procent. Před začátkem koronavirové krize se přitom dostala na nejnižší hodnotu od roku 1975, a to na 3,8 procenta.

Kromě toho se bude britská ekonomika muset vypořádat s dopady brexitu. Vyjednávání o budoucích vztazích mezi Evropskou unií a Spojeným královstvím se údajně pohnula směrem k dohodě, některé zásadní spory však stále nejsou vyřešeny.

Pro Británii je navíc klíčové stihnout uzavřít dohodu do konce tohoto týdne, aby mohla začít platit už od začátku ledna, kdy vyprší přechodné „pobrexitové“ období. (pel)