Premiér Babiš zatím stále komunisty nepřesvědčil, aby ve sněmovně podpořili vládní návrh státního rozpočtu pro rok 2021. Rozhodující hlasování je přitom už zítra. (Ilustrační foto)

Premiér Andrej Babiš (ANO) zatím stále komunisty nepřesvědčil, aby ve sněmovně podpořili vládní návrh státního rozpočtu pro rok 2021. Rozhodující hlasování je přitom už zítra, ve středu 16. prosince. KSČM dál trvá na snížení výdajů obrany o 10 miliard korun. 

Informoval o tom deník Právo.

Výkonného výbor ÚV KSČM v pátek 11. prosince doporučil svým poslancům návrh státního rozpočtu na příští rok nepodpořit.

„V případě, že nedojde ke snížení kapitoly Ministerstva obrany České republiky o 10 mld. Kč, doporučuje VV ÚV KSČM Poslaneckému klubu KSČM nepodpořit návrh státního rozpočtu České republiky na rok 2021. A to s vědomím, že může nastat stav rozpočtového provizoria a každé ministerstvo a státní úřad bude moci čerpat maximálně 1/12 svého rozpočtu roku 2020 do doby, než bude schválen nový rozpočet,“ uvedla strana v prohlášení na webu.

Doplnila dále, že se KSČM snažila najít s vládou kompromisní řešení: využití 10 miliard korun v jiných oblastech, například vytvářením záchranných sborů, oprav nezbytné techniky nebo pomoc při boji s covidem-19.

Babiš se snažil komunisty přesvědčit už dříve, ale zatím se mu to nepovedlo. A to ani pouhý den před rozhodujícím hlasováním.

Premiér se znovu sešel spolu s ministryní financí Alenou Schillerovou (ANO) s šéfem komunistů Vojtěchem Filipem a předsedkyní sněmovního rozpočtového výboru Miloslavou Vostrou.

Podle informací deníku Právo ale ani tato schůzka nepřinesla shodu. KSČM dál trvá na snížení výdajů obrany o 10 miliard korun. Seškrtání rozpočtu armády však odmítli už dříve premiér Babiš, ministr obrany Lubomír Metnar (ANO) i náčelník generálního štábu Aleš Opata.

Babiš se chce sejít ještě s poslaneckým klubem KSČM. Menšinová vláda ANO a ČSSD je přitom na podpoře komunistů závislá. KSČM pomohla Babišově vládě ANO a ČSSD schválit rozpočet pro rok 2019 a toleruje vládní koalici. (pel)

Komunisté se s Babišem na rozpočtu nedohodli. Dál trvají na snížení výdajů obrany o 10 miliard

Koaliční ČSSD a KSČM smetly do koše vládní návrh státního rozpočtu pro rok 2021