Vláda připravuje návrh na zvýšení nemocenské pro lidi, kteří by marodili s koronavirem. (Foto: Redakční koláž)

Lidé nakažení koronavirem by mohli dostávat vyšší nemocenské dávky než při marodění s jinými potížemi. Připravit návrh dostali za úkol 3 ministři. Vláda chce zvýšením nemocenské motivovat občany, aby se více nechávali testovat na covid-19. 

Uvedl to premiér Andrej Babiš (ANO) po jednání tripartity.

„Je potřeba to řešit, protože zkrátka máme pocit, že lidé se bojí nechat testovat, protože potom zkrátka můžou přijít o peníze. Tři ministři to mají společně připravit do vlády a vláda to bude řešit,“ řekl předseda vlády.

Kromě ministryně práce Jany Maláčové (ANO) se na přípravě návrhu budou podílet i ministryně financí Alena Schilerová (ANO) a ministr průmyslu Karel Havlíček (ANO).

Maláčové ministerstvo má nachystány dvě verze. První je právě zmiňované zvýšení nemocenské. Druhou možností pak je zvláštní příspěvek pro lidi, kteří mají pozitivní test na koronavirus a dodržují izolaci.

V současné době v případě nemoci hradí v prvních dvou týdnech náhrady zaměstnavatel, a to 60 procent výdělku. Stát vyplácí dávky až od 15. dne choroby. Od druhého měsíce se dávka zvyšuje na 66 procent, od třetího měsíce pak 70 procent.

Podle předáka Českomoravské konfederace odborových svazů Josefa Středuly by neměla být vyšší nemocenská jen u koronaviru, ale plošně. Upozornil totiž na to, že rozdíl mezi někým, kdo bude mít covid a bude bez příznaků doma, a někým, kdo bude se zápalem plic v nemocnici, bude ten, že ten s covidem dostane 100 procent a ten se zápalem plic jen 60 procent. (pel)