Předseda sociálních demokratů a ministr vnitra Jan Hamáček vycouval a odvolal včerejší výhrůžky, že ČSSD odejde z Babišovy vlády. Vyjádření svedl na moderátora Václava Moravce, který se Hamáčka na případný odchod z kabinetu ptal. 

Upozornil na to server Novinky.cz.

„Rozhodně ve vládě zůstaneme po dobu nouzového stavu, protože pokládat tu vládu v současné situaci považuju za nezodpovědné. Pak se poradíme co dál,“ uvedl Hamáček v České televizi.

Premiér Andrej Babiš na to reagoval slovy, že hnutí ANO se odchodu sociálních demokratů nebrání a že nouzový stav zvládne i bez jejich účasti ve vládě.

V pondělí na tiskové konferenci ale Hamáček začal couvat s tím, že ČSSD své kroky interně promýšlí.

„My to téma neotevíráme, vyřiďte si to s panem Václavem Moravcem,“ citoval server Hamáčka.

Spor v koalici je podle něj pouze o daňový balíček.

„Tam jsme se neshodli a ANO začalo plnit sen ODS o rovné dani,“ uvedl.

Spor ve vládě vypukl před několika týdny kvůli návrhu o zrušení superhrubé mzdy a s tím souvisejícím snížení daně z příjmu. Zatímco Babiš navrhoval zdanit hrubou mzdu sazbou 15 procent a 23 procent, šéf ČSSD Hamáček požadoval sazby 19 a 23 procent.

Sněmovnou nakonec 20. listopadu prošel návrh daňového balíčku předložený premiérem Andrejem Babišem. Poslanci tak schválili zrušení superhrubé mzdy, nové sazby na daň z příjmu činící 15 a 23 procent a také změnu výše základní slevy na poplatníka na 34 125 korun. (pel)

Hamáček kvůli daním vyhrožuje odchodem ČSSD z vlády. Ať jdou klidně hned, vzkázal mu Babiš