Seznam.cz požaduje od společnosti Google náhradu škody v hodnotě více než 9 miliard korun. (Foto: Seznam)

Česká internetová jednička Seznam.cz požaduje po americké společnosti Google vyplacení náhrady škody 9,072 miliardy korun za omezení hospodářské soutěže v oblasti internetového vyhledávání. Podle Seznamu zneužíval Google dominantní postavení na trhu s licencovanými operačními systémy pro chytrá mobilní zařízení a aplikacemi pro mobilní zařízení s operačním systémem Android.

„Na základě rozhodnutí Evropské komise z roku 2018, které potvrdilo, že se společnost Google dopustila porušení předpisů Evropské unie na ochranu hospodářské soutěže, nyní žádáme náhradu škody, která nám vznikla při snahách o rozšiřování našich aplikací a služeb na mobilní zařízení s operačním systémem Android,“ uvedl Pavel Zima, místopředseda představenstva Seznam.cz v prohlášení.

Doplnil, že částka 9,072 miliard korun, kterou si nyní firma nárokuje, byla pro období let 2011 až 2018 odhadnuta zahraničními ekonomickými znalci.

Google má částku uhradit do 30 dnů, jinak se Seznam.cz obrátí na soud.

Seznam.cz při rozšiřování svých aplikací naráží na bariéry, které vytvořil Google navázáním obchodní spolupráce s globálními výrobci zařízení a s operačním systémem Android.

„Jde zejména o nedovolené podmiňování přístupu k aplikačnímu obchodu Google Play využíváním vyhledávacích produktů Google na mobilních zařízeních, dále o pobídky Googlu vůči výrobcům těchto zařízení na předinstalace vlastních aplikací na úkor konkurentů a v neposlední řadě o bránění ve vývoji a distribuci konkurenčních operačních systémů Android,“ upozornil Michal Feix, jednatel společnosti Chronos Consulting hájící zájmy Seznam.cz.

Google podle něj vytvořil sofistikovaný systém překážek, skrze který roky bránil Seznamu ve vstupu na trh a činil tak v rozporu s právem EU. V důsledku toho vznikla Seznamu škoda

Celkem 135 společností a 30 profesních asociací z Evropy i USA si na Google stěžovalo u Evropské komise. Tvrdí, že americký gigant ve vyhledávání preferuje vlastní služby.

Google toto tvrzení odmítá.

Podle některých oslovených odborníků je tak krok Seznamu jen zvyšováním tlaku na americkou společnost, který se nadále stupňuje. (pel)