Počet obyvatel České republiky letos stoupl na 10,7 milionu osob. A to hlavně díky přistěhovalcům.

Česko pomalu vymírá, ale počet obyvatel přesto stoupl díky návalu přistěhovalců. Více lidí v Česku za první tři čtvrtletí roku 2020 zemřelo, než se narodilo. O nárůst populace se tak zasloužili hlavně migranti ze zahraničí. 

Data zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Počet obyvatel České republiky se od počátku roku do konce září zvýšil o 13,9 tisíce z 10,69 milionu na 10,7 milionu.

Ve srovnání se stejným obdobím roku 2019 byl ale přírůstek obyvatel letos menší o 19,1 tisíce lidí (téměř 60 procent).

V Česku zemřelo za prvních devět měsíců letošního roku 85 tisíc lidí, asi o 1 tisíc víc než za stejné období loni. Meziročně se však narodilo o 2,6 tisíce dětí méně, celkem 83,3 tisíce dětí.

Zatímco v 1. a 2. čtvrtletí si byly počty zemřelých meziročně velmi podobné, ve 3. čtvrtletí byl letos zaznamenán počet úmrtí vyšší (o 4 procenta). Za meziročním nárůstem úmrtí ve 3. čtvrtletí stál zejména větší počet zemřelých v září (o 8 procent).

Důvody meziročního nárůstu úmrtnosti úřad neuvedl, ale pravděpodobně k němu přispěla pandemie koronaviru. Podle posledních dat MZ ČR od počátku epidemie v Česku na nemoc covid-19 zemřelo už 9 609 osob.

O nárůst počtu obyvatel za tři čtvrtletí letošního roku se zasloužilo přistěhovalectví. Během prvních tří čtvrtletí se do České republiky přistěhovalo 41,5 tisíce osob, vystěhovalo se 25,9 tisíce lidí. Díky cizincům se tak česká populace téměř o 15 600 lidí rozrostla.

Nejvíce v ČR přibylo občanů Ukrajiny, Slovenska a Ruska. (pel)