Prodejci předplacených SIM karet by měli mít právo získávat rodná čísla zákazníků, kteří si tyto karty kupují do mobilních telefonů. Požadují to poslanci vládního hnutí ANO.

Prodejci předplacených SIM karet do mobilních telefonů mohli získávat rodná čísla svých zákazníků. Požadují to poslanci vládního hnutí ANO. V případě cizinců by pak mohli obchodníci evidovat také jména, datum narození nebo bydliště. Údaje by pak předávali operátorům. Navrhovatelé argumentují bezpečnostními zájmy ČR.

Novelu zákona o elektronických komunikacích předložili ve sněmovně Monika Červíčková a Jiří Mašek (oba ANO).

„Z hlediska působnosti zpravodajských služeb jde o významný bezpečnostní problém, který je spojen zejména se situací v oblasti mezinárodního terorismu. Jsou zadokumentovány konkrétní případy, kdy osoby zapojené do teroristických aktivit cíleně pořizovaly předplacené SIM karty na území České republiky právě z důvodu, aby znesnadnily odhalení své skutečné identity,“ je uvedeno v návrhu.

Aktuálně lze v Česku zakoupit předplacenou SIM kartu do mobilního zařízení i anonymně. To podle poslanců ANO otevírá prostor pro případné zneužití pro komunikaci a koordinaci aktivit, které by mohly směřovat proti bezpečnostním zájmům země.

V návrhu upozorňují, že z hlediska působnosti zpravodajských služeb jde o významný bezpečnostní problém, který je spojen zejména se situací v oblasti mezinárodního terorismu.

„Mimo jiné šlo například o teroristy zapojené do plánování velkých teroristických útoků v Evropě v roce 2015. Pořizování předplacených SIM karet na území České republiky se v zadokumentovaných kauzách stalo modem operandi teroristů sympatizujících s tzv. Islámským státem,“ píše se v dokumentu.

Mnoho protiprávních jednání, kde podezřelé osoby cíleně využívaly předplacené anonymní karty telefonních operátorů, eviduje také Policie ČR. Následné ztotožnění podezřelé osoby je podle policistů velmi obtížné a v některých případech neproveditelné.

Podle Červíčkové a Maška k uvedeným rizikům přispívá skutečnost, že Česká republika je v současné době ve střední Evropě jedinou zemí, kde lze anonymní SIM karty zakoupit. Využívají toho podle nich jak teroristické, tak mezinárodní zločinecké skupiny.

V evropském kontextu je povinné prokázání totožnosti spojené s registrací uživatele zavedeno ve většině států, konkrétně v Německu, Rakousku, Francii, Slovensku, Polsku, Maďarsku, Španělsku, Švýcarsku, Belgii, Itálii, Norsku, Řecku, na Ukrajině, v Rusku, Bělorusku, Albánii, Černá Hoře, Kosovu, Bulharsku, Lucembursku, Monaku a San Marinu.

Naopak anonymně lze SIM karty s kreditem zakoupit ve Velká Británii, Nizozemsku, Lotyšsku, Rumunsku, Chorvatsku, Švédsku, Dánsku, Finsku, Islandu, Litvě, Estonsku, Irsku, Portugalsku, Kypru, Slovinsku, Srbsku, Bosně a Hercegovině, Andorře, Lichtenštejnsku a Moldavsku. (pel)