Koronavirus je v Česku opět na pochodu. Ve čtvrtek přibylo 5864 případů, (Ilustrační foto: redakční koláž).

Koronavirus je v Česku opět na pochodu. Ve čtvrtek přibylo 5864 případů, což je zhruba o 1200 případů více než o týden dříve. Počet hospitalizovaných s nemocí covid-19 se v ČR zvýšil přibližně o 100 na 4429. Roste reprodukční číslo R udávající průměrný počet dalších lidí, kteří se nakazí od jednoho pozitivně testovaného. Jeho hodnota dosáhla 1,16.

Od letošního března bylo v ČR zaznamenáno už 569.205 nakažených. Vyléčilo se zhruba 498 tisíc.

V současné době je přibližně 62 tisíc lidí s potvrzenou nákazou koronaviru.

V těžkém stavu bylo ve čtvrtek v nemocnicích hospitalizováno 550 pacientů.

S koronavirem v Česku dosud zemřelo celkem 9341 osob.

V zemi dál platí třetí stupeň rizika. Podle pravidel by měl ministr zdravotnictví Jan Blatný po třech dnech, kdy bude skóre odpovídat přísnějšímu stupni opatření, než reálně platí, zvážit opětovné zpřísnění.

Blatný ve čtvrtek po jednání vlády uvedl, že vláda tak v případě dalšího negativního vývoje epidemie covidu-19 učiní v pondělí.

Index protiepidemického systému PES se dál drží na 64 bodech. Šestý den je tak nad hranicí čtvrtého stupně pohotovosti.

Výpočet skóre PES vychází mimo jiné právě z hodnoty reprodukčního čísla. Na konci listopadu kleslo R na 0,8. Od té doby každý den roste. Přes hranici 1 se přehouplo v neděli.

Nejpostiženějším regionem v ČR je týdnů Havlíčkobrodsko, kde za posledních sedm dní odhalili 505 nakažených na 100 tisíc obyvatel.

Blatný má obavy

Česko se podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) dostává ve vývoji epidemie nového typu koronaviru znovu do složité situace. Pouze Praha a Plzeňský kraj jsou v systému PES pod 60 body ze sta.

„Skóre protiepidemického systému je stabilní. Ale pakliže bychom započítali i všechny antigenní testy, skóre by i tak stouplo na 59 (z původních 57). Pořád jsme i tak na hranici mezi stupněm tři a čtyři,“ konstatoval ministr Blatný.

Pokud by se reprodukční číslo dále nezvyšovalo, znamenalo by to podle asi 114 tisíc nově nakažených za prosinec.

„Pokud by reprodukční číslo narostlo na hodnoty nad 1,2, budeme nevyhnutelně sledovat eskalaci,“ prohlásil ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek.

V takovém případě by nově nakažených do konce prosince bylo asi 198.000. Za prvních deset dní testy odhalily 45.900 nových případů.

„Omezení shlukování osob je to, co je nejefektivnější proti šíření nákazy,“ vyhlásil Blatný. Cílem je podle něho zabránit přetížení zdravotního systému.

V pátek 11. prosince bylo v nemocnicích s koronavirem celkem 4429 lidí, což je o stovku více než ve čtvrtek. (sfr)

VÍCE O TÉMATU ČTĚTE ZDE:

Restaurace v Česku budou muset opět zavřít kvůli koronaviru. Chystá se i zákaz vycházení