Italský parlament změnil protiimigrační dekret, který zavedl bývalý ministr vnitra a bojovník proti uprchlíkům Matteo Salvini. Novela snižuje výši pokut pro záchranné lodě neziskových organizací a také omezuje možnost vyhoštění uprchlíků ze země. 

Italský parlament zrušil protiimigrační dekret, který zavedl bývalý ministr vnitra a bojovník proti uprchlíkům Matteo Salvini. Novela migračního zákona podstatně snižuje výši pokut pro záchranné lodě neziskových organizací a také omezuje možnost vyhoštění některých uprchlíků ze země. 

Změnu ještě musí odsouhlasit Senát.

Nově nebudou provozovatelům humanitárních lodí za nepovolený vstup do teritoriálních vod Itálie hrozit pokuty až 1 milion eur (26 milionů korun), nýbrž jen 10 tisíc až 50 tisíc eur (260 tisíc až 1,3 milionu korun).

V případě, že posádky poruší námořní právo či nebudou spolupracovat s místními úřady koordinujícími záchranné operace, může jim hrozit pokuta nebo vězení na 2 roky.

Nový „dekret o bezpečnosti a imigraci“ také rozšiřuje podmínky pro udělení uprchlické ochrany, ta bude přidělena i v případě, že migrantům hrozí v zemi původu „nehumánní a ponižující jednání“. Vyhoštění by navíc nesmělo ani ohrozit životy rodinných příslušníků daného běžence, který by v Itálii získal právo pobytu.

Šéf nyní opoziční krajně pravicové strany Liga Matteo Salvini zmírnění pravidel už dříve označil za „opětovné otevírání přístavů pašerákům a ilegálním migrantům“.

Šéf protiimigrační Ligy ve své vítězné volební kampani sliboval zpřísnění imigračního zákona. Zákon v listopadu 2018 protlačil parlamentem.

Salvini také zavřel přístavy humanitárním lodím a nejednou blokoval i lodě italského vojenského námořnictva s běženci na palubě.

Lodě neziskových organizací, které zachraňují migranty na moři, se snažil vytlačit vysokými pokutami i hrozbou vězení. (pel)