Omezení na hranicích by mohla trvat až další 2 roky, uvedl šéf krizového štábu Roman Prymula. (Ilustrační foto)

Omezení na hranicích České republiky by mohla trvat až 2 roky. Uvedl to šéf krizového štábu Roman Prymula v ČT. Stěžejní podle něj bude, jak se bude situace s koronavirem vyvíjet v okolních zemích. Přísná karanténní opatření zavedená vládou by mohla skončit v půlce dubna, pokud se nákaza dostane pod kontrolu. 

„Cílíme na to, abychom někdy na konci března byli na hodnotě do osmi a půl tisíce nakažených, což je hodnota, která by znamenala,  že křivku nárůstu onemocnění jsme schopni oploštit,“ řekl.

V případě, že budou čísla dále klesat, byla by zrušena některá vládní nařízení.

„Nejprve by se nastartovala výroba, služby, u škol není jisté, zda se to podaří do konce školního roku. Až nakonec by se to týkalo hromadných akcí,“ vysvětlil.

Cestování do zahraničí podle něj může být omezené i v následujícím roce či dvou. V některých částech světa se totiž může nákaza udržet i roky a stejně tak dlouhá proto může být nemožnost cestovat.

„Současná epidemiologická situace vyžaduje, abychom nadále nechali zavřené obchody, omezený volný pohyb a také omezený provoz úřadů. Zítra na vládě proto navrhnu prodloužit toto mimořádné opatření do 1. dubna. Nyní je skutečně naprosto klíčové, aby se lidé potkávali co nejméně,“ napsal ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) na Twitteru.

Výjimku z vyjíždění za hranice pro řidiče kamionů vláda rušit neplánuje. Prymula ale upozornil, že rizikoví jsou pendleři. Navrhnout zakázat lidem výjezdy za prací do zahraničí chce v pondělí ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Vláda od 16. března zakázala cizincům ze všech zemí vstup na české území. Stejně tak lidé z Česka nemohou nikam vycestovat.

Počet nakažených v Česku stoupl k nedělní 18. hodině na 1 120. Hospitalizováno v nemocnici je 74 pacientů, z toho 19 leží na JIP. (pel)