Populární zmrzlina Eskimo změní název. Současný obal a název údajně zesměšňuje Inuity.

Populární zmrzlina Eskimo, kterou vyrábí dánská společnost Hansens Is, změní název. Důvodem má být fakt, že jméno i obal jsou údajně rasistické a uráží Inuity žijící na Aljašce. Zmrzlina ale není ani zdaleka jediným výrobkem, kterého se přejmenovávání dotkne. Změny oznámily i další značky. 

Upozornil na to server Novinky.cz.

Vlna přejmenovávání známých značek je důsledkem rasových nepokojů, které propukly nejdřív ve Spojených státech a poté i na řadě míst světa po zabití černocha George Floyda policistou.

Dánská firma uvedla, že se k zásadnímu kroku rozhodla poté, co se nyní vyrojily debaty o „hanlivém a urážlivém jednání proti menšinám”.

Termín Eskimo, používaný k označení domorodých obyvatel z celé Arktidy, je kritizován původními obyvateli arktické oblasti už od 70. let 20. století.

A název změní i zmrzlina Eskimo Pie americké společnosti Dreyer‘s Grand Ice Cream.

Stejný osud jako zmrzliny ale nejspíš čeká i další výrobky, třeba Uncle Ben‘s, lívance Aunt Jemima nebo sirupy Mrs. Butterworth’s.

Kromě potravin se změny týkají i jiných odvětví, např. sportu, filmu aj.

Podle kritiků některé značky, resp. jejich výrobky, udržují rasové stereotypy a neodpovídají současnému úsilí o rozmanitost. (pel)