Italské a francouzské nemocnice jsou přetížené, pacienty s koronavirem proto přijímají německé kliniky. Kolaps hrozí i zdravotnímu systému ve Švýcarsku.

Německé nemocnice s volnou kapacitou přijaly první pacienty nakažené koronavirem z Itálie a Francie. Italská a francouzská zařízení jsou totiž kvůli přílivu nemocných přetížené. Podobně je na tom Švýcarsko, kde také hrozí zdravotnictví kolaps. 

Mnohé německé spolkové země, které prozatím mají na jednotkách intenzivní péče dostatečnou kapacitu, už přijaly nakažené cizince, kteří musí být napojení na plicní ventilátor.

Italské zdravotnictví čelí náporu už několik týdnů. Lékaři tam stále častěji čelí těžké volbě, jakému pacientovi pomohou a nabídnou mu plicní ventilaci či lůžko na jednotce intenzivní péče.

Italové navíc museli zmobilizovat svou armádu, aby převážela do krematorií stovky obětí hromadící se v nemocnicích, protože pohřební služby jsou přetížené a nezvládají nápor.

Koronavirová nákaza ničí i Švýcarsko. Země má potvrzených případů a  obětí. Tamní zdravotnický systém stojí před kolapsem. Chybí kapacity na JIP a je nedostatek respirátorů.

Univerzita Johnse Hopkinse ve svých analýzách uvádí i míru zasaženosti jednotlivých zemí v přepočtu na množství obyvatel.

Švýcarsko je na tom nyní nejhůře hned po Itálii. Na 100 tisíc obyvatel tu připadá 103 infikovaných, ve Španělsku je to například něco přes 70 nemocných na 100 tisíc obyvatel. (pel)