Nákaza koronavirem je už potvrzená v Itálii, Rakousku, Chorvatsku, Švýcarsku a Španělsku. Premiér Babiš svolal Bezpečnostní radu státu.

Koronavirus se začal šířit Evropou. Nákaza už je hlášena celkem z 12 evropských zemí. Rakousko oznámilo 2 pacienty. První potvrzený případ nakažení novým koronavirem hlásí také Chorvatsko nebo Švýcarsko. Nejhůř je na tom z evropských zemí Itálie, která se zároveň třetí nejpostiženější zemí na světě – onemocnělo tam bezmála 300 lidí, 7 lidí už kvůli viru zemřelo. 

Pacienti, kteří jsou v karanténě v rakouské nemocnici, pocházejí z Lombardie na severu Itálie, odkud se před časem vrátili. Dlouhodobě ale žijí v Innsbrucku. Tyrolský zemský hejtman Güther Platter uvedl, že přítomnost viru potvrdila první i druhá série testů.

Podle serveru Der Standard mají lékaři podezření na nový případ také v Linci.

Koronavirus se objevil už i v Chorvatsku. Potvrdil to chorvatský premiér Andrej Plenkovič s tím, že nakažený leží v záhřebské nemocnici.

Prvního pacienta, u kterého testy potvrdily koronavirus, ohlásilo také Švýcarsko.

Čtvrtý případ koronaviru oznámilo Španělsko. Jedná se o pacienta z Katalánska, předchozí tři byli zahraniční turisté na Kanárských ostrovech.

Španělské úřady na Kanárských ostrovech nařídily karanténu pro zhruba tisíc hostů hotelu na ostrově Tenerife, kde byla u jednoho z klientů potvrzena nákaza koronavirem. Mezi hosty je také šest Čechů.

Nejhůř je na tom Itálie. Počet nakažených je podle posledních informací 283. Sedm lidí nemoci Covid-19 podlehlo. Převážná většina nemocných, 212, je v severoitalské Lombardii.

Italská vláda kvůli nemoci uzavřela pod hrozbou trestního stíhání přístup do měst, kde se epidemie šíří nejrychleji. Lidé mají zakázáno do nich vejít či je opustit.

Přísný režim se týká asi padesáti tisíc lidí v jedenácti obcích a městech zejména v provincii Lodi, kde jsou už od pátku zavřené školy, kostely, obchody, stadiony, bary a další veřejná místa.

Evropská unie zatím žádná opatření na hranicích v schengenském prostoru neplánuje. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je na vyhlášení pandemie brzy.

Sejde se bezpečnostní rada státu

Kvůli novému koronaviru se v úterý večer sejde Bezpečnostní rada státu. Do Strakovy akademie ji svolal premiér Andrej Babiš (ANO).

Řešit se budou opatření proti šíření koronaviru poté, co se potvrdily případy nákazy v sousedním Rakousku.

Podle premiéra Babiše ale lidé nemají panikařit. Nadále platí, že v České republice bylo dosud provedeno 86 testů na Covid-19 a všechny byly negativní.

„Itálie je v pořadí třetí země s nejvyšším počtem nakažených. Musíme to brát na zřetel a být obezřetnější než před týdnem. To je náš úkol, připravit se,“ uvedl český ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO).

Podle něho je zároveň potřeba určit, jak bude stát postupovat v případě, kdy se v Česku objeví první infikovaný.

Ministr zdravotnictví dále řekl, že kvůli koronaviru svolal Ústřední epidemiologickou komisi, aby s ní projednal další postup. Další otázky totiž vyvstávají ohledně situací, jak postupovat při izolaci možných nakažených nebo jak monitorovat jejich kontakty.

Virus se šíří od prosince z Číny a zabil od té doby přes 2 660 lidí, naprostou většinu v Číně. (pel)