Vydavatelství Mladá fronta uprchlého podnikatele Františka Savova na sebe podala insolvenční návrh.

Vydavatelství Mladá fronta (Mf) spojované se stíhaným podnikatelem Františkem Savovem je v likvidaci. Společnost na sebe podala insolvenční návrh. Věřitelé chtějí po firmě 16 milionů korun. Banka firmě zablokovala účty a vydavatelství se nepodařilo dotáhnout jednání o vstupu významné slovenské investiční skupiny.

Návrh podala společnost Bazcom, podle které dluží po splatnosti desítky milionů korun. Jediným akcionářem vydavatelství je americká společnost European Financial Services, za kterou stojí český podnikatel František Savov.

Podnikatel, který žije v Británii a zatím se tam úspěšně brání vydání do Česka, kde je obviněný z daňových úniků.

Bazcom podle rejstříku přihlásil svou pohledávku 4,3 milionu korun, kterou převzal od firmy Procusys, ale uvedl i další věřitele.

Bazcom později svůj návrh vzal zpět, objevil se ale nový podaný firmou Bizpoint. S pohledávkami se v něm zatím přihlásily společnosti Bizpoint a Bohemia Silver, v součtu po Mladé frontě požadují téměř 16 milionů korun.

Vydavatelství se podle svého generálního ředitele Jana Maška stalo obětí obchodní války podnikatelských skupin.

„Tento cílený tlak mířící na likvidaci společnosti vyústil v to, že úvěrující banka nám oproti zavedené praxi minulý týden zesplatnila provozní kontokorent, zablokovala bankovní účty a někteří významní klienti v důsledku podaného insolvenčního návrhu váhají se splatností našich faktur,” uvedl.

Společnost podle jeho slov neměla jinou možnost než požádat o ochranu před věřiteli a podat insolvenční návrh.

Vedení společnosti chce vydavatelství reorganizovat.

Krajský soud v Českých Budějovicích minulý týden ustanovil Mladé frontě předběžnou insolvenční správkyni, zdůvodnil to vážnými pochybnostmi o skutečném stavu vydavatelství.

Správkyně Petra Hýsková má do 18. února zjistit dlužníkův majetek a podat soudu písemnou zprávu.

Mladá fronta vydává například ekonomický týdeník Euro a další časopisy, například lifestylové magazíny Esence a Hipster.

Miliardář Savov je spolu s deseti dalšími lidmi obviněný v kauze stamilionových daňových podvodů. Zatčení se vyhnul útěkem do Londýna. Před vydáním do Česka se brání tím, že podal ve Velké Británii žádost o azyl. (pel)

Vydavatelství Mladá fronta stíhaného podnikatele Savova míří do insolvence. Dluží desítky milionů

Uprchlík František Savov přiznal vlastnictví firmy Legios a desítek dalších. Dosud to popíral