Havířov i přes vyhlášku zakazující hazard ve městě bojuje s hernami. Chyba je přitom na straně ministerstva financí, které povoluje licence.

Přestože Havířov zakázal hazard vyhláškou v roce 2017 a od začátku ledna 2020 už neměl ve městě fungovat jediný hrací automat, opak je pravdou. Nejméně 2 herny totiž stále mají platné povolení od ministerstva financí, a to až do roku 2023. To už samo přiznalo, že v tomto případě zřejmě udělalo chybu.

Informoval o tom server ČT24.

„Byl jsem o tom informován formou anonymního podání. Na základě tohoto jsem podal trestní oznámení. Předpokládám, že tuto konkrétní situaci policie řeší,“ uvedl primátor Havířova Josef Bělica (ANO) pro server.

Ministerstvo uznalo, že v tomto případě chybovalo.

„Ministerstvo financí už zahájilo správní řízení o zrušení těchto povolení. V současné době analyzuje okolnosti, za jakých došlo k jejich vydání,“ řekl mluvčí ministerstva financí Jakub Vintrlík.

Sám magistrát přitom nedisponuje pravomocí herny uzavřít, anebo omezit jejich provoz. To má v kompetenci Celní správa ČR.

Podle ministerstva fungující herny v tuto chvíli zákon neporušují, protože mají platná povolení.

Zahájené správní řízení přitom může trvat i několik měsíců. Kdy tedy definitivně hazard z Havířova zmizí,

Není tak jasné, kdy zmizí hazard z Havířova definitivně.

A stejně jako v Havířově mají povolení na automaty některé herny až do roku 2023 také Ostravě i v jiných částech republiky. (pel)