Končící Pelleginova vláda si na poslední chvíli před nadcházejícími volbami snaží koupit hlasy voličů. Schválila zrušení dálničních poplatků nebo zvýšení přídavků na děti a zavedení 13. důchodu.

Končící slovenská vláda premiéra Petera Pellegriniho (Smer-SD) se před blížícími se parlamentními volbami snaží získat přízeň voličů. Schválila zrušení dálničních poplatků pro osobní auta do 3,5 tuny od roku 2021. Kromě toho odhlasovala i zvýšení přídavků na děti a zavedení 13. důchodu. Podle opozice je to kupování hlasů voličů a opatření zatíží hospodaření státu pod vedením příštího kabinetu. 

Pellegriniho kabinet hodlá zmíněná opatření v hodnotě stamilionů eur ročně prosadit na mimořádné schůzi sněmovny ještě do nadcházejících parlamentních voleb, které se v zemi uskuteční 29. února.

Vyšší dětské přídavky od příštího roku a vyplácení jedné penze navíc by měla přijít stát v příštím roce dohromady na 777 milionů eur (19,4 miliardy korun) ročně, což odpovídá například zhruba polovině ročního rozpočtu ministerstva školství.

Přídavek na dítě by měl ze současných 25 eur (625 korun) stoupnout na 50 eur (1 250korun).

Třináctá penze, kterou Směr-SD sliboval již před deseti lety, by zase nahradila stávající vánoční příspěvek důchodcům, jehož výše závisí na výši důchodu.

Zrušením dálničních známek by slovenský stát přišel o příjem zhruba 60 milionů eur (cca 1,5 miliardy korun).

Podle Pellegriniho ale státní finance vždy „takováto opatření zvládly“.

Národní dálniční společnost už ale uvedla, že s příjmy z dálničních známek počítá a výpadek bude nutné dorovnat ze státního rozpočtu.

Předseda opoziční strany Spolu Miroslav Beblavý to označil za zoufalou předvolební korupci a kupování hlasů.

Rovněž volební lídr opoziční strany Progresivní Slovensko Michal Truban tyto kroky označil za volební korupci. (pel)