Řidiči by si neměli vybírat povinné ručení jen podle ceny. (Ilustrační foto)

Uzavření povinného ručení, tedy pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, chrání řidiče před hrazením újmy, kterou může způsobit na majetku i zdraví dalších osob. Při dopravní nehodě a následném plnění však oceníte další výhody, které pojištění nabízí – nebo také můžete splakat nad špatným výběrem produktu.

Podle čeho tedy vybrat to nejlepší povinné ručení?

Nejnižší limit často nestačí

Hlavní parametr šíře pojištění ukazují limity. Ze zákona musíte mít automobil či jiné vozidlo pojištěno nejméně na 35 milionů Kč za případnou újmu na majetku a stejnou částkou na újmu za zdraví dalších osob. I to nejlepší povinné ručení však při takto nízké částce nemusí pokrýt všechna způsobená příkoří – proto se doporučuje pojistku uzavřít alespoň na 50 milionů Kč v obou typech. Nejvyšší pojistka dosahuje u některých institucí až 250 milionů Kč.

Povinné ručení není havarijní pojištění

Povinné ručení kryje škody, které při havárii způsobíte jiným osobám. Za vlastní poničené auto ale nedostanete ani korunu – k tomuto účelu slouží havarijní pojištění. Dalšími připojištěními (čelního skla, střetu se zvěří, krádeže vozu, úrazové pojištění a další) můžete ve finále ušetřit. Při součtu získáte od pojišťovny slevu, a ještě budete dostatečně chráněni v nejrůznějších situacích. A to za pár stokorun ročně navíc stojí.

Výši spoluúčasti si promyslete

Kromě výšky limitů, technických parametrů auta a charakteristik řidiče (věk, bydliště, bonusy a jiné) ovlivňuje výslednou sumu za pojistku i spoluúčast. Při vysoké spoluúčasti sice ušetříte na povinném ručení, při případné nehodě však budete muset sáhnout hluboko do kapsy a doplatit škody ze svého. Myslete na to, až budete vybírat ideální pojišťovací balíček a nesnažte se ušetřit drobné, při havárii by vám pojistka nemusela stačit.

Nevybírejte jen podle ceny

Při výběru toho nejlepšího povinného ručení si porovnejte více nabídek pomocí internetového srovnávače. Neorientujte se jen podle ceny a vybírejte i podle spolehlivosti pojišťovny, rozsáhlosti asistenčních služeb a dalších nabízených připojištění. Šetření na povinném ručení by se vám mohlo ošklivě nevyplatit. (sfr)