Premiér Andrej Babiš (ANO) ve svém pravidelném týdenním hlášení otočil ohledně zlevnění piva v souvislosti se změnou DPH. Snížení daně nakonec ušetří hospodským méně peněz. Babiš totiž chybně vypočítal větší úsporu, tedy sliboval hostinským ušetřit více peněz, než je tomu doopravdy. 

Babiš se v příspěvku nejprve rozčiloval nad tím, jak média dělají z různých sazeb daně „bramboračku“. Vyzval navíc hospodské, aby zlevnili pivo o 5 korun na základě snížení DPH. Dosáhnout zlevnění mají podle Babiše tím, že se restaurace „podělí“ o to, co získají po snížení sazeb daně z přidané hodnoty na točené pivo.

Apeloval navíc na štamgasty, aby ceny piva hlídali.

„Naše opatření vstoupí v účinnost 1. 5. 2020 a vyzývám všechny štamgasty, ať cenu piva ve své hospodě a hlavně restauraci hlídají. Mohla by klesnout, rozhodně ale není důvod, aby stoupala,“ napsal Babiš na Facebooku.

V příspěvku premiér rovněž vypočítává úsporu, kterou provozovatelé změnou DPH dosáhnou. Úsporu totiž počítal z už zdaněné částky.

„Kdo prodává půllitr točeného piva za 35 korun, teď díky nám vydělá o 3,85 koruny víc. Aniž by pro to musel cokoli udělat. A ten, kdo točené pivo prodává třeba za 45 korun, vydělá dokonce o 4,95 koruny víc,“ chlubil se Babiš.

Na chybný výpočet ale upozornil server Hlídač státu a vzápětí i vedoucí Sekce správa daní a poplatků Komory daňových poradců Tomáš Hajdušek.

U piva prodávaného za 35 korun je správná úspora 2,89 korun a u piva za 45 korun je to 3,72 korun.

Návrh vlády snižuje daň u točeného piva konzumovaného v restauraci na 10 procent. Pokud však bude pivo točené a zákazník si ho ponese s sebou nebo si ho zakoupí jinde, bude nápoj zdaněn sazbou DPH ve výši 21 procent.

Nealkoholické nápoje včetně nealkoholických piv zůstanou ve snížené 15procentní sazbě DPH.

Změny v DPH na pivo vláda zavádí společně se závěrečnou fází EET, která se týká drobných podnikatelů a zasáhnout by měla až 300 tisíc lidí. (pel)