Skotové pokračují se snahou odtrhnout se od Velké Británie. Chystají se vyhlásit nové referendum o nezávislosti i přes nesouhlas Londýna. (Ilustrační foto)

Skotové se nevzdávají naděje na odtržení od Velké Británie. I přes nesouhlas Londýna je Skotsko připraveno vypsat nové referendum o nezávislosti. Nezávislost by prý Skotům umožnila ochránit jejich místo v Evropě i po odchodu Británie z EU. 

Skotská první ministryně Nicola Sturgeonová požádala už v lednu britského premiéra Borise Johnsona, aby umožnil vypsat všelidové hlasování o odtržení Skotska od Spojeného království. Johnson však požadavek odmítl.

„Podnikáme ve Skotsku kroky, které jsou nutné k zajištění toho, aby referendum bylo legální a legitimní a jeho výsledky mohly být akceptovány jak doma, tak v zahraničí,“ uvedla nyní skotská politička v sídle bruselského think-tanku European Policy Centre (EPC).

Zároveň ale připustila, že by referendum mělo být vypsáno na základě dohody s britskou vládou, která s ním musí vyslovit souhlas.

Referendum o nezávislosti Skotska se konalo už v září 2014. Prosadila jej Skotská národní strana a její tehdejší předseda Alex Salmond. Cílem referenda bylo rozhodnout, jestli se má Skotsko odtrhnout od Spojeného království a stát se samostatným státem.

V referendu obyvatelé Skotska nezávislost odmítli, když 55,3 % voličů se vyslovilo pro setrvání ve Spojeném království, zatímco pro nezávislost jich hlasovalo 44,7 %. Volební účast překonala hranici 85 %.

Při referendu o členství v EU v roce 2016 hlasovalo ve Skotsku 62 procent účastníků proti brexitu. (pel)