Státní dluh ČR vzrostl. Zadlužení v přepočtu na jednoho obyvatele Česka stouplo na 158 tisíc korun.

Státní dluh ČR ke konci září vzrostl 63,2 miliardy na 1,685 bilionu. Na každého obyvatele by tak v přepočtu připadl dluh zhruba 158 tisíc korun. Důvodem nárůstu dluhu byla snaha ministerstva financí získat peníze za výhodných podmínek na plánované splátky státních dluhopisů v letošním roce. 

Podle ministerstva je pohyb nominální výše státního dluhu v průběhu jednotlivých čtvrtletí běžný jev a nevypovídá o trendu zadlužování země.

Na konci roku 2017 činil hrubý státní dluh 1,624 bilionu korun. O rok později to bylo 1,622 bilionu korun.

Resort za tři čtvrtletí letošního roku prodal střednědobé a dlouhodobé státní dluhopisy v korunách za 217,3 miliardy korun.

„Touto emisní činností tak již pokrylo ministerstvo téměř 87 procent korunových splátek státního dluhu v roce 2019,“ uvedl úřad.

Poměr dluhu k HDP na konci roku 2017 činil 32,2 procenta, o rok později to bylo 30,4 procenta. Letos tento poměr v podstatě stagnuje, na konci roku šlo o 30,2 procenta, tedy o 0,2 procentního bodu méně.

Státní dluh je tvořen dluhy vlády a vzniká především hromaděním schodků státního rozpočtu. Financován je pokladními poukázkami, státními dluhopisy, přímými půjčkami nebo půjčkami od Evropské investiční banky.

(pel)