Volby příští rok podraží. Stát na ně vyloží o 116 milionů více, celkem 807 milionů.

Volby v České republice podraží. V roce 2020 půjde na volby ze státního rozpočtu 807 milionů korun. Je to o 116 milionu korun víc, než má jít z rozpočtu letos. Vyplývá to z návrhu státního rozpočtu. V příštím roce se uskuteční krajské volby a volby do třetiny Senátu. Během roku také občané vybírají obecní zastupitele v několika desítkách obcí, kde se zastupitelstva rozpadla.

Celkové výdaje na volby a příspěvky politickým stranám se proti letošku sníží o tři miliony na 1,397 miliardy korun.

Politické strany a hnutí by měly obdržet na příspěvku od státu 590 milionů korun.

V rozpočtu pro příští rok není příspěvek na úhradu nákladů stranám za volební kampaně. Pro letošní rok počítá státní rozpočet na tyto účely s částkou 126 milionů.

V loňském roce, kdy občané volili prezidenta, třetinu senátorů a také obecní zastupitele, si volby vyžádaly z rozpočtu 1,171 miliardy korun.

Ministerstvo financí loni poprvé vyplatilo pěti stranám a hnutím příspěvek na činnost jejich politických institutů. Celkem šlo o 34,7 milionu korun.

Předmětem politického institutu by měla být výzkumná, publikační, vzdělávací nebo kulturní činnost, a to například v rozvoji demokracie, právního státu, ale také občanské společnosti, v podpoře aktivní účasti občanů na veřejném životě i ve zlepšení kvality politické kultury a veřejné diskuse.

Příspěvek na činnost institutů odpovídá deseti procentům příspěvku na činnost pro danou stranu.

(pel)