Evropská unie (EU) se chystá zavést další povinné kvóty na přerozdělování migrantů. Česko se k ale přijímání uprchlíků staví odmítavě a návrh Bruselu odmítne. Uvedl to ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Plán, který unijní země vyzývá k dočasné solidaritě, je podle Hamáčka pozvánkou pro migranty a cestou k novým povinným kvótám.

„Je to pro nás začátek cesty k tomu, aby tento materiál přešel do povinného režimu a nahradil současné dublinské nařízení, což Česká republika nemůže akceptovat,“ řekl Hamáček.

Praha hodlá podle Hamáčka místo akceptování dobrovolného systému nabídnout finanční pomoc pro země, z nichž migranti proudí, a přispět k posílení ochrany hranic.

S návrhem na vytvoření nového systému na přerozdělování migrantů přišly na konci září Německo, Francie, Itálie a Malta.

Požadují, aby se do nového mechanismu přerozdělování zapojily další členské země a odlehčily tak Itálii a Maltě zahlcenými uprchlíky.

Cílem návrhu je zabránit opakování situace, při níž v minulých měsících nemohly u Itálie přistát lodě se zachráněnými migranty. Iniciátoři návrhu očekávají, že získají podporu až desítky dalších států.

Při předběžném projednávání mezi diplomaty se k návrhu s připomínkami pozitivně stavělo Řecko či Španělsko, naopak ze strany Maďarska či Polska zazněl nesouhlas.

Podle Hamáčka dávají nyní najevo odpor i některé severské státy a návrh nemá podporu většiny unijních zemí.

Itálie a Malta odmítají dále přijímat migranty zachráněné ve Středozemním moři, dokud se země EU nedohodnou na jejich přerozdělení.

Lodě neziskových organizací přitom dále zachraňují uprchlíky na moři, pak bloudí několik dní na moři a hledají přístav v Evropě k zakotvení, kde by se migranti mohli vylodit.

(pel)