Německo varovalo, že do Evropy může přijít větší vlna uprchlíků než v roce 2015.

Německo varovalo, že na Evropu se nejspíš valí mnohem větší vlna uprchlíků než v roce 2015. Německý ministr vnitra Horst Seehofer proto apeluje, aby na vnějších hranicích Evropské unie byly důslednější kontroly. 

„Musíme více pomoci našemu partnerovi s kontrolami na vnějších hranicích EU. Nechali jsme to na nich příliš dlouho. Pokud tak neučiníme, uvidíme vlnu uprchlíků jako v roce 2015, možná dokonce větší,“ řekl Seehofer pro německý list Bild am Sonntag.

Největší uprchlickou vlnu se podařilo zastavit díky paktu Bruselu s Tureckem. To výměnou za to, že bude přijímat běžence na svém území, získá z EU 6 miliard eur.

Německo proto bude jednat s dalšími státy, zda by neměly Turecku za pomoc s uprchlíky platit více.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan navíc nedávno pohrozil, že do Evropy pustí 1 milion syrských uprchlíků, pokud nebude v severní Sýrii brzy ustavena tzv. bezpečnostní zóna. Tam chce Erdogan migranty umístit.

V letošním roce se do EU daří dostat stejnému počtu migrantů, jako se jich podaří zadržet. Turecká pobřežní stráž letos zadržela přes 38 tisíc lidí a na moři řešila 1 115 případů nelegální migrace. V porovnání s rokem 2018 jde o dvojnásobek.

Turecko je pro migranty z Blízkého východu a Asie klíčovou tranzitní zemí při jejich cestě do Evropy a letos jejich počet setrvale roste. Zatímco loni do konce září připlulo do Řecka necelých 24 tisíc lidí, letos jich je o 60 procent více. Naproti tomu výrazně poklesl počet migrantů, kteří připlouvají do Itálie a Španělska.

(pel)