Na pražské letiště budou do tří let jezdit nové velkokapacitní elektrobusy. Město to vyjde na 900 milionů korun. (Foto: DPP)

Na Letiště Václava Havla v Praze budou cestující svážet velkokapacitní elektrobusy. Vyjíždět budou od stanice metra A Nádraží Veleslavín. Elektrobusy by v metropoli mohly začít jezdit do tří let a město to vyjde na 900 milionů korun. Novinka by měla zvýšit přepravní kapacitu a také by měla být ekologičtější. 

„Rozhodli jsme se elektrifikovat linky na letiště. Budou tam moct být velkokapacitní autobusy nebo trolejbusy. Je to i v rámci našeho klimatického závazku. Záměr by měl být realizován do tří let,“ řekl náměstek pro dopravu Adam Scheinherr (Praha sobě).

Nové trolejové vedení chce Praha vybudovat obousměrně na některých místech v úseku mezi Nádražím Veleslavín, Dědinou a Terminálem 3. Trolej by měla v součtu délku 4,8 kilometru.

Vybudování infrastruktury bude stát téměř 300 milionů korun. Dalších 600 milionů korun budou náklady na pořízení 20 elektrobusů.

Magistrát plánuje pořídit elektrobusy s takzvaným dynamickým dobíjením. Vozy bude pohánět baterie, kterou bude možné za jízdy na některých místech dobíjet z troleje.

Praha už zavedla elektrobusy na lince z Palmovky do Letňan a plánuje elektrifikovat ještě další linky.

Kromě linky číslo 119 zamýšlí město v této části Prahy elektrifikovat další dvě linky, a to autobusy číslo 131 a 191. Přijdou na řadu ale až po zavedení elektrobusu na lince 119.

(pel)