Rada hlavního města Prahy schválila novelu vyhlášky, podle které si o dani z nemovitosti rozhodnou radnice městských částí.

V Praze se může zvyšovat daň z nemovitosti. Rozhodovat o tom budou samotné městské části. Rada hlavního města schválila novelu vyhlášky, podle které si o výši tzv. místního koeficientu pro výpočet daně rozhodnou jednotlivé radnice. Vyhlášku ještě musí schválit pražští zastupitelé. Platit bude od ledna 2020.

Praha tím otevřela cestu ke zvýšení daně z nemovitosti.

V hlavním městě je dnes místní koeficient stanoven na celostátně nejnižší možnou úroveň jedna s tím, že platí na celém území města.

Nyní magistrát v souladu s požadavkem starostů navrhuje zvýšení na úroveň dvě z pětibodové stupnice.

Radnice pražských městských částí by si podle návrhu vyhlášky mohly sami stanovit výši velikostního koeficientu, který je nyní stanoven na 5.

Ve vyhlášce je v základní variantě velikostní koeficient stanoven na poloviční hodnotu 2,5.

Radnice se budou moci rozhodnout, zda přijmou navrženou hodnotu, nebo zda ji zvýší, případně sníží na hodnotu dva. V případě zvýšení ji mohou stanovit na maximálně pětku.

Radnice tak budou fakticky rozhodovat o tom, zda se majitelům domů a bytů daň zvýší, zůstane stejná, nebo se dokonce sníží.

Řada městských částí zřejmě využije příležitost ke zvýšení daní, která se může zdvojnásobit.

Například v běžném bytě se dnes platí daň z nemovitosti zhruba 1000 Kč za rok. Nově by pak daň činila 2000 korun.

Výnos daně z nemovitosti jde v plné výši do rozpočtů městské části.

Změnu daně z nemovitosti dlouhodobě požadují starostové městských částí.

Komerční koeficient, který ovlivňuje výši daně u komerčních nemovitostí, zůstane podle návrhu vyhlášky na hodnotě 1,5. (prč)