Obyvatelé Prahy 2 se v anketě vyslovili proti používání sdílených elektrokoloběžek.

Obyvatelé Prahy 2 se v anketě vyslovili proti používání sdílených elektrokoloběžek. Radnice Prahy 2 dokončila anketu o dalším působení sdílených elektrokoloběžek na území městské části. Většina z hlasujících se vyslovila pro jejich zákaz.

Městská část chce proto s provozovatelem této služby, společností Lime, jednat o tom, jak koloběžky ze čtvrti dostat.

Anketa městské části Praha 2 probíhala po celý měsíc červenec. Do ankety přišlo 396 odpovědí, z toho 306 lidí odpovědělo, že sdílené elektrokoloběžky v ulicích Prahy 2 nechtějí.

„Jsme první městská část, která se ptá svých obyvatel na jejich názor ohledně sdílených elektrokoloběžek. Výsledek ankety není překvapením.“

„Z reakcí našich obyvatel vím, že mnohým vadí, když se elektrokoloběžky povalují na různých místech a jezdí se na nich po chodnících mezi chodci,“ uvedl místostarosta Prahy 2 Jan Korseska.

Výsledek ankety není pro městskou část závazný, ale určitě jej zohlední při dalších jednáních se společností Lime, provozovatelem elektrokoloběžek.

Vedení městské části Praha 2 bude jednat s firmou Lime a také se zástupci Magistrátu a Městské policie o tom, jak zajistit urychlené odstraňování neoprávněně zaparkovaných koloběžek na území Prahy 2.

Dále bude trvat na svém požadavku, kterým je doložení písemné dohody společnosti Lime se Sjednocenou organizací nevidomých a slabozrakých České republiky o způsobu provozování s ohledem na jejich potřeby.

Současně chce od provozovatelů doložit osvědčení od Ministerstva dopravy a PČR že sdílené elektrokoloběžky jsou technicky vybavené pro provoz na silnicích pro motorová vozidla.

Provoz sdílených elektrokoloběžek není podle radnice v Praze 2 povolen.

„V praxi to znamená, že by na jejím území neměla být zaparkována ani jediná. Společnost Lime to však nedodržuje,“ uvedla městská část.

Praha 2 na tuto skutečnost nyní upozornila Magistrát hl. m. Prahy a iniciuje tím nastavení závazných pravidel pro provoz sdílených elektrokoloběžek.

První sdílené elektrokoloběžky se v ulicích Prahy 2 objevily na podzim loňského roku poté, co jejich provozovatel jednal s pražským magistrátem bez vědomí městské části.

Společnost Lime v prohlášení uvedla, že Praha 2 má jako jediná z městských částí podmínky nad rámec memoranda uzavřeného s hlavním městem.

„Jmenovitě je to písemná dohoda se Sjednocenou organizací nevidomých a slabozrakých (SONS) a dále blíže nespecifikovaná certifikace koloběžky. Tyto body se samozřejmě snažíme v maximální míře plnit ačkoli jdou nad rámec samotného memoranda s hlavním městem Prahou,“ zdůraznil Ondřej Široký, manažer Lime.

„Podle zákona koloběžka spadá do stejné kategorie jako jízdní kolo a dle platné evropské certifikace je schopna provozu po pozemních komunikacích. Provoz koloběžek na Praze 2 tedy respektuje místní úpravu,“ prohlásil Široký. (prč)