Praha kvůli hluku a ochraně zvířat ruší novoroční ohňostroj.

Praha kvůli hluku a ochraně zvířat ruší novoroční ohňostroj. Nahradí ho videomapping, tedy světelná projekce na budovy. Na mimořádném zasedání o tom rozhodli pražští radní. Důvodem pro zrušení ohňostroje na Nový rok jsou negativní důsledky –  především hluk, který ruší zvířata.

Detaily o tom, jak bude světelná show vypadat a na které budovy se bude promítat, město zatím neuveřejnilo.

Letošní pražský novoroční ohňostroj tematicky připomněl sametovou revoluci a stál 1,7 milionu korun.

Cena videomappingu by neměla přesáhnout dva miliony korun.

„Novoroční ohňostroj je pro mnohé zajímavá podívaná. Ne všichni obyvatelé naší metropole ale tuto zábavu vítají s nadšením. Obzvlášť bychom měli myslet na malé děti, starší osoby a zvířata,“ komentoval rozhodnutí předseda klubu zastupitelů Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN) Jiří Pospíšil (TOP 09).

Dodal, že koalice se chce v budoucnu zaměřit i na úpravu vyhlášky, která reguluje odpalování pyrotechniky v metropoli.

Podle důvodové zprávy ke schválenému tisku město na světelnou show vypíše veřejnou zakázku, jejíž předpokládaná hodnota nebude přesahovat dva miliony korun. O podrobnostech novoročního videomappingu bude magistrát informovat prostřednictvím outdoorové kampaně a reklamy v médiích.

Již minulé vedení magistrátu zvažovalo tichý ohňostroj s ohledem na domácí mazlíčky a volně žijící zvířata, protože je hlasité rány stresují. Magistrát už dříve oslovil odborníky, kteří uvedli, že to vzhledem k rozsahu show není reálné.

Na videomappingu se koaliční strany shodly jednomyslně i když v jiných tématech aktuálně panují spory.

Problém v poslední době nastal kolem ředitele městské firmy Pražská plynárenská Pavla Janečka, který se podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) dopustil závažných manažerských pochybení.

Hřib se pokusil na jednání rady prosadit Janečkovo odvolání, narazil však u obou koaličních partnerů. (pra)