Dopravní podnik v Praze zmodernizuje staré sovětské vozy a prodlouží jejich životnost o dalších 15 let. (ilustrační foto)

Pražský dopravní podnik rozhodl o dalších 15 let prodloužit životnost sovětským vozům metra, které jezdí na linkách A a B. Tyto modernizované vozy vyrobené ještě v SSSR, jsou na hranici plánované patnáctileté životnosti. Praha však jejich výměnu v nejbližším období neplánuje.

Modernizace čeká i vlaky jezdící na lince C.

„Vzhledem k technické úrovni řešení aplikovaného při rekonstrukci a vzhledem k současnému technickému stavu těchto vlaků bylo rozhodnuto prodloužit provoz tohoto typu vlaku o dalších zhruba 15 let,“ uvedla mluvčí podniku Aneta Řehková.

Soupravy typu 81-71M modernizovala plzeňská Škoda Transportation, která dnes zajišťuje i jejich kompletní servis.

Na trase A jezdí v současnosti 41 těchto vlaků, na trase B je to 52 souprav. Letos na jaře byla zahájena zkušební oprava jednoho z nejstarších vlaků tohoto typu.

Cílem bylo ověřit technický stav a zjistit, zda bude nutné i u dalších vlaků provádět všechny předpokládané práce.

Zatím nebylo upřesněno, na kolik celková oprava vozů vyjde.

„Bohužel to stanovit nelze. Je možné, že provedená zkušební rekonstrukce nepřinese očekávaný efekt a bude se muset přistoupit ke složitější úpravě vozů. Případně budou vozy v tak skvělé kondici, že rekonstrukce nebudou časově ani finančně náročné. V této chvíli by se jednalo o čirou spekulaci,“ uvedl radní Scheinherr.

Původní sovětské vlaky 81-71 jezdily v pražském metru od roku 1976. Jejich modernizace na nový typ proběhly v letech 1999 až 2011.

Scheinherr naznačil, že město uvažuje o budoucí náhradě těchto vlaků za zcela nové soupravy. V současné době se však  dopravní podnik zaměřuje na novou linku metra D.

Veřejná zakázka na pořízení vlaků pro trasu D by měla být vypsána kolem roku 2021.

V roce 2020 navíc skončí dlouhodobé smlouvy se Škodou Transportation o údržbě souprav metra na linkách A a B. Dopravní podnik proto začne letos jednat o nových smlouvách řádově za miliardy korun.

Loni uzavřená patnáctiletá smlouva na servis vozů na lince C se společností Siemens vyšla město na 7,5 miliardy korun.

Vlaky M1 od společnosti Siemens, které jezdí na lince C, čeká také rekonstrukce, která začne už v srpnu. Kromě toho proběhne generální oprava, která má prodloužit životnost souprav a jejich bezproblémové fungování na dalších 20 let. (sfr)