Prahu podle vědců čeká změna klimatu a teploty jako na jihu Evropy. (Ilustrační foto)

Prahu čeká v blízké budoucnosti vedro srovnatelné s městy ležícími o tisíce kilometrů jižněji. Hlavní město bude za 30 let zažívat stejně vysoké teploty, jaké dnes panují v Neapoli či Tbilisi. Varovali před tím švýcarští vědci ve své nejnovější studii.

Klimatické podmínky se mají ve třech následujících desetiletích zásadně proměnit. Téměř 80 procent světových měst pocítí “drastickou změnu klimatu”, kterou způsobí oteplování. Oteplení zasáhne i Prahu.

Běžný den v hlavním městě Česka bude za 30 let připomínat současné klima italské Neapole nebo gruzínského Tbilisi.

Nejvyšší teplota v nejteplejších měsících roku se má proti dnešku vyšplhat o téměř sedm stupňů výše.

Města ležící na severní polokouli se mají průběžně oteplovat zhruba na úroveň, jako by se nacházely o tisíc kilometrů jižněji.  Vypočítali to vědci z Curyšské univerzity ETH.

Severní polokouli má postihnout dramatičtější oteplování. Studie zjišťuje, jak se oproti současnosti změní teploty do roku 2050.

Průměrná roční teplota v Česku má stoupnout o necelé dva stupně.

Ještě hůř na tom má být Bratislava. Běžné klima se zde má nejvíce podobat tomu v hlavním městě Austrálie Canbeře. Nejvyšší teploty v létě stoupnou o 7,5 stupně ve srovnání se současností, přičemž průměrná roční teplota se v Bratislavě zvýší o 2,6 stupně.

Výrazný růst teplot pocítí i další světová města. Roční průměr v případě Toronta má činit plus tři stupně Celsia, v New Yorku teploty vzrostou o 2,9 stupně, Milánu o 2,5 stupně a v Londýně o 2,1 stupně.

Britská metropole má v budoucnu co do klimatu připomínat Barcelonu. Španělský Madrid se posune na teplotní úroveň dnešního marockého Marrákeše.

Vlna veder nedávno postihla i většinu Evropy. V červnu naměřili například ve francouzském Montpellieru 45,9 stupně Celsia, padl tak šestnáct let starý francouzský rekord. (prč)