Medvědi a pandy mají zmizet z pražských ulic. Povolena nebude ani činnost bublinářů.

Praha chce zakázat převlečené pandy a medvědy v ulicích. Naopak hodlá nově povolit hraní na hoboj či pikolu. Město plánuje změnit pravidla pouličního umění, takzvaného buskingu. Povolí například používání malých zesilovačů, hru na pikolu a hoboj a zvětší prostor, který budou moci umělci zabrat. Z ulic naopak budou muset zmizet lidé ve zvířecích převlecích a bublináři.

Zakázána bude činnost, která způsobuje zápach nebo znečišťuje veřejná prostranství. Nebude proto již povoleno dělat bubliny nebo používat pro malbu spreje.

Rovněž nebude dovoleno provozovat činnost, která narušuje estetický vzhled města. Z ulic tak zmizí obří zvířecí maskoti jako pandy či lední medvěd, které postávají nejčastěji na Můstku a na Staroměstském náměstí.

Povoleny budou některé dosud zakázané hudební nástroje. Ze seznamu těch zakázaných tak bude vyřazena pikola a hoboj a stejně tak bude možné hrát na saxofon bez dusítka. Povolený bude i malý zesilovač s výkonem do pěti wattů.

Pouliční umělci budou moci nově zabírat při svém vystoupení dva metry čtvereční. Dosud to bylo 1,5 metru.

V případě vícečlenných souborů bude moci umělecké těleso zabrat až šest metrů čtverečních. Vystoupení ale nesmí bránit vstupu do budov.

Ještě v červnu by měly k návrhu dávat připomínky městské části nebo sami buskeři.

Na konci října by tak mohla být novela schválena a uvedena do praxe.

Vyhláška stanovuje podmínky a místa, kde je možné busking provozovat. Zakazuje jej například na místech, kde se už koná nějaká akce. Rovněž zakazuje provozovat pouliční umění na hřbitovech, u zdravotnických zařízení, dětských hřišť a škol v době vyučování nebo u kostelů.

Výjimkou je prostor Karlova mostu, který podléhá vlastním pravidlům, která určují kdo a jakou činnost na něm může provozovat. (sfr)