Kompletní pokrytí pražského metra mobilním signálem má být dokončeno do roku 2022.

Pražské metro se lopotně uvádí do souladu s potřebami moderní doby. Ani více než 20 let po příchodu masově dostupných mobilních telefonu na tuzemský trh nedokázal Dopravní podnik zavést do metra telefonní signál natož zpřístupnit internet. A nedaří se mu to ani 19 let po příchodu třetího tisíciletí, kdy už je každému jasné, že absence mobilního signálu a dat v metru je světová ostuda.

Na přelomu září a října letošního roku má mobilní signál pokrýt další stanice a tunely pražského metra. Původně se tak mělo stát až v roce 2020.

V současnosti si cestující zavolají a připojí se k internetu mezi stanicemi Muzeum a Roztyly na trase C a mezi stanicemi Dejvická a Nemocnicí Motol na lince A.

Ještě letos má být signálem pokryt další úsek linky C. Snad již na podzim budou mít cestující v pražském metru k dispozici mobilní signál a data na dalším úseku linky C, nově mezi Muzeem a Nádražím Holešovice včetně navazujících tunelů.

V květnové zprávě o tom informoval Český telekomunikační úřad (ČTÚ).

Podle březnového vyjádření pražského dopravního podniku (DPP) se přitom další stanice měly pokrytí ve zkušebním provozu dočkat postupně až během prvního čtvrtletí 2020.

Práce na rozšiřování signálu v pražském metru budou podle původního plánu pokračovat i začátkem roku 2020, což potvrzuje i ČTÚ. Mimo to upřesňuje do další etapy zahrnuté úseky.

Dalšího pokrytí signálem se má dočkat linka A, a to mezi stanicemi Dejvická a Muzeum. Konsorcium operátorů Cetin – O2 – T-Mobile – Vodafone se také zaměří i na linku B, která dosud za ostatními trasami pražského metra zaostává.

Na „béčku“ by měl být internetem pokryt úsek mezi Smíchovským nádražím a Palmovkou.

V průběhu prvního čtvrtletí 2020 by tak měla být pokryta více než polovina stanic pražského metra: přesně 32 z celkového počtu 61 stanic.

Mobilní data mohou cestující v pražském metru využívat od 30. října 2018, kdy byl zahájen pilotní datový provoz na trase C mezi stanicemi Muzeum a Roztyly. Pokrytí tohoto úseku si vyžádalo investici ve výši přibližně 80 milionů korun.

Kompletní pokrytí pražského metra mobilním signálem má být dokončeno do roku 2022. Celkově vyjde na  půl miliardy korun.

V současnosti je sice mobilním signálem pokryto všech 61 stanic metra, ale ve většině stanic je pokrytí zajištěno stále jen prostřednictvím technologie GSM vhodné pro telefonování.

K internetu se mohou cestující také zdarma připojit ve vestibulech šesti stanic metra prostřednictvím wi-fi. Bezdrátová síť je k dispozici na Florenci na lince C i B, Náměstí Republiky, Smíchovském nádraží, Hlavním nádraží a stanici Pražského povstání. Loni v září se wi-fi připojení rozšířilo do stanice Muzeum. (sfr)