Pirátský šéf Ivan Bartoš a pražský primátor Zdeněk Hřib vedli každoroční demonstraci Million Mariahuana March za legalizaci marihuany v Česku. (Foto: FB Ivan Bartoš)

Zhruba tisícovka lidí v Praze se zapojila do každoroční demonstrace a pochodu za legalizaci marihuany v Česku s názvem Million Marihuana March. Průvod milovníků konopí vedl lídr strany Pirátů Ivan Bartoš spolu s pražským primátorem Zdeňkem Hřibem (Piráti). Strana dlouhodobě prosazuje, aby byla marihuana legální i pro osobní účely a už dříve její zástupci uvedli, že stát by z dekriminalizace konopí získal více peněz než z Babišovy elektronické evidence tržeb. 

„Kriminalizace je nesmysl. Pojďme se společně zasadit o lepší legislativu,“ vyzvali pořadatelé účastníky před začátkem pochodu.

Million Marihuana March se konal v Praze již po dvaadvacáté. Jeho cílem je poukázat na tristní legislativu v Česku týkající se konopí.

Demonstrující, kterých na místě byla zhruba tisícovka, chtěli vyjádřit nesouhlas s kriminalizací konopí a jeho uživatelů.

Na akci dohlížely desítky policistů, kteří kvůli účastníkům zastavovali dopravu v nejfrekventovanějších ulicích hlavního města včetně magistrály. Omezení byla třeba na Václavském náměstí nebo Karlově náměstí.

Million Marihuana March, Foto: FB Ivan Bartoš

V čele barevného průvodu byl lídr Pirátů Ivan Bartoš, jehož strana dlouhodobě prosazuje legalizaci konopí v České republice. Letos poprvé se akce konala i za podpory pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti).

Lidé drželi balonky se symbolem marihuany nebo transparenty s nápisy „Tráva je boží“ či „Konopí je lék, zaslouží náš vděk“. Do akce se zapojilo i několik rodin s malými dětmi.

Na Štvanici se kromě koncertů konaly také workshopy, přednášky a diskuze k tématu konopí.

Piráti legalizaci prosazují dlouhodobě a připravili vlastní návrh zákona. Umožnil by, aby si lidé mohli sami vypěstovat až 5 rostlin, mezi sebou si předat až 30 gramů a doma mít v jednu chvíli až 1,25 kilogramu konopí.

V prosinci 2018 už tento návrh vláda sice zamítla, nicméně pirátský poslanec Tomáš Vymazal počítá s tím, že se k tomu sněmovna ještě vrátí.

A dekriminalizaci marihuany pro osobní potřebu prosazuje i spolek Legalizace.cz, který se rovněž zapojil do dnešního průvodu.

„Ideální stav je, aby regulace nebyla postavená na prohibici a na zákazu pro jednotlivce,“ uvedl předseda spolku Robert Veverka.

Prohibice podle něj vyrábí černý trh nebo jakousi šedou zónu s konopím.

„Ten, kdo je na tom ve finále bit, je konečný spotřebitel, který vlastně neví, co kupuje, jak kupuje a nemá možnost reklamace,“ upozornil.

Akce Million Marihuana March chce mimo jiné představit možnosti využití konopí k léčbě i v průmyslu. Vznikla v roce 1999 a od té doby se projevy nesouhlasu s kriminalizací konopí a jeho uživatelů konají začátkem května ve stovkách měst po celém světě.

Konopí pomáhá při léčbě chronických bolestí lidem, u nichž běžné léky nezabírají, používá se i u pacientů s rakovinou, AIDS či roztroušenou sklerózou.

(pel)