V Praze je momentálně rozpracováno 126 rezidenčních projektů. (ilustrační foto)

V Praze je momentálně rozpracováno 126 rezidenčních projektů, oznámil Institut plánování a rozvoje (IPR). Celkem by díky těmto projektům mělo v Praze přibýt 12 502 bytů. Letos jich však bude zkolaudováno jen 4310. To představuje podstatný pokles proti předchozím rokům. 

Loni podle Českého statistického úřadu vzniklo 5290 bytů. V roce 2017 bylo dostavěno 5846 a v roce 2016 dokonce přes 6000. Nových bytů tak vzniká bezmála o třetinu méně, než dříve.

Podle odhadů pražské koalice je přitom k zastavení bytové krize zapotřebí navýšit výstavbu na šest až deset tisíc bytů ročně.

Magistrát plánuje do budoucna stavět až 500 družstevních bytů ročně, což ale samo o sobě nemůže pokrýt bytový deficit.

Klesající počet nových bytů se odráží také na cenách. Za minulý rok zdražily v Praze v průměru skoro o pětinu.

V současné době zájemce o nové bydlení v Praze zaplatí zhruba 101 tisíc korun za metr čtvereční. Nejdražší jsou byty s dispozicí 1+kk, u nichž metr čtvereční vyjde na 120 tisíc korun.

Developerské projekty nově mapuje portál prahazitra.camp. Zájemci na něm najdou necelou dvoustovku stavebních projektů v různých fázích vývoje. Jsou mezi nimi nové budovy, mosty, veřejná prostranství i celé čtvrti.

Cílem této databáze je informovat Pražany o tom, co se v hlavním městě staví a jaké projekty se chystají.

Podle webu by mělo být letos dokončeno 11 rezidenčních projektů, některé se ale stále nacházejí ve fázi studie či získávání stavebního povolení a dostavěny v termínu tak zcela jistě nebudou.

Uváděné termíny dokončení jsou totiž pouze orientační.

Webové stránky poskytují uživatelům základní informace. Zájemce se díky nim dozví, kde bude projekt umístěn, kdo je jeho investorem, autorem, jaké mají být jeho náklady, kdy by měl být dokončen a jak bude vypadat. (sfr)