Cestující v hlavním městě mohou platit za jízdenky bezkontaktně kartou ve všech tramvajích. (Na fotografii hradí jízdné kartou primátor Hřib).

V pražské MHD už lze platit jízdné kartou, ale zatím jen v tramvajích. Cestující v hlavním městě mohou platit za jízdenky bezkontaktně kartou ve všech tramvajích. Terminály jsou vícejazyčné a s grafickým návodem, takže je budou moci využít i turisté. Stejnou možnost chce vedení Prahy zavést i v autobusech a to v příštím roce.

Bezkontaktní oranžové platební terminály najdou cestující u prostředních dveří, v kloubových tramvajích jsou umístěny dva. Vytištěná jízdenka už se znovu neoznačuje, je na ní výslovně uveden čas vydání doba platnosti.

Vedle klasické platby mohou cestující využít také mobilní aplikace Apple Pay a Google Pay.

Bezkontaktní platbu dopravní podnik testoval už v roce 2016 na tramvajové lince 22. První zkouška provedená tehdejší primátorkou Adrianou Krnáčovou ale příliš nefungovala. Při placení v tramvaji vypadly jističe.

V mnohých městech ČR je bezhotovostní placení jízdného kartou ve vozech MHD už dávno samozřejmostí. Například v Ostravě systém dokonce naúčtuje cestujícímu nejvýhodnější tarif, například celodenní jízdenku místo několika krátkodobých.

V pražských autobusech zatím zůstávají staré terminály na označování jízdenek, ale i ty budou v budoucnosti nahrazeny novými.

Primátor Hřib právě zaplatil kartou jízdné v tramvaji.

Podle ředitele Petra Witowského dopravní podnik do konce roku vyhlásí soutěž na jejich dodavatele a k dispozici by měly být během příštího roku.

Možnost platit kartou mají i některé z tisícovky výdejních automatů u zastávek. Kartou zaplacená jízdenka v automatu vypadá stejně, jako jízdenka zaplacená mincemi a musí se po nástupu do tramvaje označit ve strojku.

„Chceme směřovat dopravní podnik ke smart společnosti a přispívat k naplnění cíle Prahy jako smart city. V metru každý týden instalujeme v průměru čtyři platební terminály umožňující bezkontaktní nákup jízdenek,“ prohlásil Witowski.

Společnost Bankovní informační technologie vybavila dopravní prostředky platebními terminály na své náklady. Pražský dopravní podnik za tuto službu platí 1,99 % z ceny jízdného. Bezkontaktní nákup jízdenek platební kartou je tak z pohledu Dopravního podniku nejlevnějším prodejním kanálem jízdného.

Dodavatelem systému je Československá obchodní banka (ČSOB), která uzavřela smlouvu s dopravním podnikem na čtyři roky.

DPP zavedl na konci loňského roku bezhotovostní platbu jízdného také na všech příměstských autobusových linkách, které provozuje. (sfr)