Praha představila plán na zmírnění bytové krize. (Ilustrační foto).

Praha zamýšlí řešit bytovou krizi návratem k bytovým družstvům a zaváděním „baugruppe“. Plány na řešení problémů s bydlením v hlavním městě představila trojice radních. Magistrát chce podporovat výstavbu družstevního bydlení či baugruppe, tedy systém, v němž budoucí majitelé bytů nahrazují developera a na vzniku domu se sami podílejí.

Město chce těmito způsoby získat i byty samo pro své vlastní účely. Nově postavené družstevní byty mají být díky podpoře města asi o třetinu levnější než bydlení od developerů.

Do roku 2030 chce město vlastnit 7,5 procenta všech bytů. Ročně by tak potřebovala získat asi dva tisíce bytů.

Město má dnes zhruba 37 tisíc bytů, z toho je 8 tisíc přímo v majetku magistrátu. Ještě v roce 1991 jich metropole vlastnila 194 tisíc a byla majitelem téměř poloviny všech bytů v metropoli.

V Praze je aktuálně více než 600 tisíc bytů. Město vlastní méně než 6 procent z nich.

„Základní problém je, že se v Praze neustále rozevírají nůžky mezi příjmy lidí a cenami bydlení. Bydlení se stává nedostupné nejen pro lidi s nízkými příjmy, ale i pro střední vrstvu, uvedla náměstkyně primátora Hana Kordová Marvanová (Spojené síly pro Prahu).

„Ostatně i ti bohatí narážejí na to, že se málo staví,“ dodala.

Nová pražská koalice proto představila soubor opatření, který by měl bytovou krizi alespoň zpomalit. Důraz chce klást zejména na podporu družstevního bydlení.

Ta má fungovat tak, že Praha bytovému družstvu pronajme pozemek, na kterém si družstvo vlastními silami postaví bytový dům.

„Výstavba tak pro něj bude levnější, protože cena pozemku zpravidla tvoří až dvacet procent z celkových nákladů bytového projektu,“ říká Marvanová.

Ve výsledku by tak družstevní byty stavěné s podporou města měly být výhodnější ještě o dalších přibližně deset procent, protože je družstva na rozdíl od developerů nebudou stavět za účelem zisku.

Na každém takovém projektu se chce město samo podílet třetinovým podílem a jako protihodnotu získat třetinu postavených bytů. Ty má v plánu využít pro účely sociálního bydlení či pro ubytování zaměstnanců města a jeho organizací.

Praha už vybírá první pozemky, kde by se mohlo tímto způsobem stavět.

„V současnosti jednáme se zástupci Prahy 13, kde máme vytipovaný vhodný pozemek, na kterém je možné postavit až 150 bytů ve třech bytových domech,“ informovala Marvanová.

S výstavbou družstevních bytů má pomoci i nový městský developer, který nedávno vznikl na Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR). Jeho úkolem má být výběr vhodných pozemků pro výstavbu a jejich rozparcelování.

IPR vytipoval téměř 600 pozemků v majetku magistrátu nebo radnic, na kterých by bylo možné stavět byty.

Praha chce také podporovat takzvané „baugruppe“. Jde o metodu výstavby, při které skupina lidí spojí své finance, zkušenosti a dovednosti s tím, že ve spolupráci s architektem si dům postaví sama.

I zde chce město výměnou za stavební pozemek získat část vzniklých bytů. V případě baugruppe by však mělo jít zpravidla o menší pozemky, kde se nevyplatí stavba velkých bytových domů.

„Do léta bychom chtěli mít vytipovány dvě desítky pozemků vhodných pro tuto výstavbu,“ vysvětlil předseda magistrátního výboru pro bydlení Pavel Zelenka (Praha sobě). (sfr)