Koaliční vláda města Prahy je v první vzájemné válce a to kvůli "investičním bytům", které si kupují zahraniční občané jen ke zhodnocení svých volných finančních prostředků.

Koaliční vláda města Prahy je v první vzájemné válce. Konflikt se rozhořel poté, co pirátský primátor Hřib oznámil záměr sčítat prázdné byty a případně pak zdanit jejich majitele za to, že byty nevyužívají. Nakupování bytů v Praze bohatými cizinci nikoliv k vlastnímu bydlení, ale jen k investorskému zhodnocení volných finančních prostředků, je jedním z důsledků členství v Evropské unii. „Investiční byty“ jsou považovány za jeden z důvodů raketového růstu cen bytů. V Británii v souvislosti s brexitem poklesly ceny bytů o 30 procent.

Plán primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) chce vytipovat v Praze soukromé byty, které si většinou zahraniční vlastníci koupili pouze jako investici a nikdo v nich nebydlí. Těm by mohla hrozit vyšší daň z nemovitosti. V první fázi je však cílem jen zjistit, kolik takových bytů v Praze je. K tomu by měla sloužit data poskytnutá firmou PRE z elektroměrů.

Avizovaný záměr odhalovat s pomocí elektroměrů prázdné byty v Praze a následně odmítl předseda TOP 09 Jiří Pospíšil a oznámil první krizi v koalici Pirátů, Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN) a Prahy Sobě.

Návrh je podle Pospíšila „levicovým experimentem“. TOP 09 bude požadovat smírčí jednání. Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) je v zahraničí a kauzu nyní nechtěl komentovat.

„Opravdu nechci špehovat soukromé osoby a zjišťovat podle elektroměrů, jakou má kdo spotřebu a jestli v bytě bydlí dostatečně nebo ne,“ zdůraznil Pospíšil.

„Pro nás je nepřijatelné, abychom i do budoucna měli číst v novinách o levicových experimentech, které měla v programu KSČM,“ uvedl předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.

Rada města tento plán neprojednávala a zástupci TOP 09 se o něm nyní doslechli poprvé. Primátorovi se Pospíšil chystá zaslat oficiální dopis vyzývající ke koaličnímu smírčímu jednání.

První náměstek primátora Petr Hlaváček (za TOP 09) k tomu dodal, že k problému prázdných soukromých bytů existují dvě teorie. Podle první je jich mezi investičními byty většina, podle druhé je naopak většina nájemního trhu v Praze tvořena byty kupovanými na investice a těch prázdných je mezi nimi minimum. Podle názoru Hlaváčka platí spíše druhá varianta a bytové situaci v Praze by mnohem více pomohlo, kdyby se zvýšila nabídka nových bytů.

Primátor Hřib je na pracovní cestě na Tchaj-wanu. Vzkázal jen, že k věci již bylo vše podstatné řečeno a o zvyšování daní nepadlo ani slovo.

Šéf druhého koaličního uskupení však Hřibův koncept podpořil. Označil za „cennou informace“, pokud by se podařilo zjistit, že nové byty jsou skupovány jenom zahraničními investory a nejsou obývány.

Podle Čižinského by to signál, že jenom stavět více nestačí, protože to Pražanům v bydlení nepomohlo. Dodatečné zdanění nevyužívaných bytů označil za legitimní, ale současně za předčasné téma.

Proti Hřibovu „elektroměrovému“ plánu se vymezila i opoziční ODS.

Praha se v posledních letech potýká s bytovou krizí, která vyhnala ceny nemovitostí na rekordně vysokou úroveň. Nová koalice si řešení tohoto problému vytyčila jako prioritu. Chce se zaměřit na nabídku dostupného bydlení přímo od města i na podporu výstavby developery i dalšími stavebníky, například bytovými družstvy. (prč)